Sezeryanla Doğum

Tercihli veya acil olsun, sezeryanla doğuma pozitif yaklaşım bazı bayanların tecrübe edeceği birçok problemi en aza indirebilir.

Genel veya lokal anesteziyle sezeryanda yapılacak olan ameliyat işlemi aynıdır. Lokal anestezi ameliyat boyunca ayık olmanız demektir. Siz ve eşiniz, doğar doğmaz bebeğinizi karşılayabilir ve dikişiniz atılırken bebeğinizle zaman geçirip birbirinizi tanımaya çalişabilirsiniz. Fakat genel anesteziyi tercih edebilirsiniz. Genel anestezi, bebeğin derhal dünyaya getirilmesi gerektiği ve lokal anestezi kararının yerinde olmadığı durumlarda uygun olacaktır. Lokal anestezinin etkisini göstermesi yaklaşık 20 dakika alır; genel anestezi ise sizi birkaç saniye içerisinde uyutur.

Sezeryanla Doğum Nasıl Yapılır?

Karnınızın aşağı kısmı traş edilecek ve mesanenizi boşaltmak amacıyla idrar yolunuzdan geçerek mesaneye bir kateter yerleştirilecektir. Karnınız antiseptikli suyla yıkanacak ve eğer ayık olacaksanız kesme işleminigörmemeniz için göğsünüz üzerine bir perde yerleştirilecektir. Eşiniz başucunuzda oturabilir ve elinizi tutabilir.

Cerrah, anestezinin etkisini gösterdiğinden emin olduktan sonra karnınızın aşağı kısmında tüylü bölgenin başladığı yeri yatay bir şekilde neşterle kesecektir (yara izi daha sonra tüylerin uzamasıyla gizlenmiş olacaktır). Kesik, karnınızdaki doğal doku çizgisini takip eder bir şekilde olacaktır.

Bu, hem kanamayı en aza indirir, hem de daha az acı ve daha hızlı iyileşme demektir. Cerrah daha sonra uterusunuzun alt kısmını kesecektir. Tabi yine buradaki kesme de kanamayı ve bir dahaki doğumda yaranın olduğu yerde yırtılmayı en aza indirecek biçimde olacaktır.Kesme işleminin yapıldığının farkında olabilirsiniz fakat bu size acı vermeyecektir.

Amniyotik sıvı (eğer zarınız henüz patlamamışsa) gargara yapar gibi ses çıkararak süzülecektir.

Daha sonra bebek, el yardımıyla dışarı çıkartılacaktır. Bunu itme veya çekme şeklinde hissedebilirsiniz, fakat yine bu işlem de acı verici olmayacaktır.

İlk kesme işleminden başlayarak bebeğin dünyaya gelmesi işlemi 5 ila 10 dakika arasında gerçekleşir. Bebeğin göbek bağı kesilir ve klemplenir. Eğer herşey yolunda ise tutmanız için bebek size verilir (Doğumdan önce, genel anestezinin şart olup olmadığını öğrenerek, eşinizin de bebeği tutup tutamayacağını öğrenin). Plasenta ve zarlar çıkarılır ve dikiş işlemi başlar. Uterusun duvarları ve karın derisi teker teker dikilir. Bu zaman alan bir işlemdir; yaklaşık 30 dakika sürecektir. Kullanılan dikişler genelde kendiliğinden kaybolan türdendir. Bu nedenle dikişlerinizi aldırmanıza gerek kalmayacaktır. Eğer ciltteki dikişler kendiliğinden kaybolan türden değilse, büyük ihtimalle siz hastaneden taburcu olmadan önce dikişleriniz alınacaktır.

Bebeğinizi tanımanın heyecanı, eğer lokal anestezi yoluyla sezeryan oluyorsanız, ameliyat masasında başlar. Cerrahlar dikişleri atarken siz ve eşiniz bebeği tutup kucaklayabilirsiniz.

Sezeryandan Sonra

Sezeryandan sonraki ilk birkaç gün içerisinde kendinizi (genellikle vajinal doğum sonrasında olduğundan daha fazla) yorgun hissedeceksinizdir ve yaranızın etrafındaki bölge hassas olacaktır. Herhangi bir karın ameliyatından sonra gayet sık görülen gaz probleminiz olacaktır. Gülmek veya öksürmek acı verici olacaktır. Çünkü bunlar karın kaslarınızı çeken hareketlerdir. Beklenmeyen basıncı önlemek amacıyla yaranızı nasıl desteklemeniz gerektiği size gösterilecektir. Yaranızın iyileşip iyileşmediği düzenli bir şekilde kontrol edilecektir.

Rahatsızlık halinizi dindirmeye yardımcı olmak amacıyla size ağrı kesici verilecektir.

Sezeryan lokal anesteziyle gerçekleşmişse ağrı kesicilerin verilebilmesi için anestezi kesilecektir. Eğer bu mümkün değilse ağrı kesici iğne önerilecektir. Kaybettiğiniz sıvıları telafi etmek amacıyla 24 saat boyunca veya dilediğinizce sıvı içecek kadar toparlanana kadar serum verilecektir. Başta tuvalet ihtiyacınızı gidermek için kalkmaya müsait olmayacaksınızdır. Bu nedenle ya kateter yerleştirilecek veya lazımlık kullanmanıza yardımcı olunacaktır. Fakat bunun yanısıra nefes alışverişinize yardımcı olması, iyileşmenizi hızlandırması ve kan pıhtılaşmalarının oluşmasını önlemek amacıyla mümkün olduğunca erken ayağa kalkıp dolaşmanız teşvik edilecektir.

Vajinal yolla doğum yapmışsanız bebek emzirme bir parça daha fazla sabır isteyebilir. Bebeğinizi rahatça tutmak ve karnınıza bastırmadan rahat bir pozisyon almak için yardıma ihtiyacınız olacaktır. Bebeğinizi bir yastığın üzerine yatırıp dizlerinizden yukarı doğru kaldırarak veya siz yan yatıyor pozisyondayken emzirmeye çalışın.

Eve geldikten sonra her tür ağır ev işini yaparken yardım almanız ve ağır birşey kaldırmamanız çok önemlidir. Bu, ilginize ihtiyacı olan veya kucağa alınmayı isteyen başka çocuklarınız varsa sizi oldukça uğraştırabilir. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzu yatağa yatırmaya veya sandalyeye oturtmaya yardımcı olacak kimse yoksa bu sorunlarla başa çıkacak başka yollar düşünmelisiniz. Çocuk daha uygun bir yatağa taşınabilir mi? veya yer yatağında yatabilir mi? Çocuğunuza, onu sandalyeden daha alçak bir yere oturtarak yemek yedirebilir misiniz?

Belki de yerde, bir yastığın üzerine oturtarak? Örneğin birbirinize kanepenin üzerinde sarılabilir misiniz?

Duygusal Etki

Yaranız belirli bir zaman kaşınsa da (belinize gelen bol pantolonlar giyiniz) sezeryan sonrası toparlanmanızın hiçbir sorun çıkarmaması gerekir. Ameliyat bazen enfeksiyona yol açabilir; bu antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Sezeryanınızın duygusal olarak daha büyük bir etkisi olabilir.

Bazı bayanlar sezeryan sonrası kendilerini hayal kırıklığına uğramış hissedebilirler. Bebek sağlıklıysa, bu tür negatif tepkilerinden ötürü suçluluk duyabilirler. İnsanlar bebeğinizin nasıl dünyaya geldiğiyle ilgilendiğinizi farketmeyebilir. Fakat bebeğinizi dünyaya getirmek için vajinal yolla doğum yapmayı istemişseniz, kendinizi birşeyler kaçırmış gibi hissedebilirsiniz.

Duygularınızı eşinizle, sezeryanla doğum yapmış diğer annelerle ve size sezeryanın neden gerekmiş olduğunu anlatabilecek olan doktorunuzla paylaşın.