Süt Verirken Neler Olur?

Dünyanın en doğal işlemlerinden biri olmasına rağmen bebeklerin sütü göğüslerden çekme mekanizmasının nasıl işlediği yakın zamanlara kadar açıkça bilinmiyordu. Bazıları bebeklerin sütü aynı sütçülerin ineğin memelerini sıkarak sağması gibi, meme başını ağzında yoğurup sıkıştırarak sağdığını diğerleri ise emme gücü ile çektiğini düşünüyorlardı.

Bu sır nihayet, Avustralyalı araştırmacıların meme emmekte olan bebeklerin ultrason görüntüleri ile ağızlarında yarattıkları vakumun ölçümlerini birleştirmeleri sayesinde 2010 yılında çözüldü. Crawley’deki University of Western Australia’dan araştırmayı yöneten Donna Geddes “Bu hiçbir şekilde bir sağma işlemi değildir” diyor. “Burada gözlemlediğimiz, sütün dilin aşağıya inerek vakum oluştuğu sırada göğüsten çıkmasıdır.”

Ayrıca meme emmek için çabalayan bebeklerin başarıyla meme emenlere göre daha az vakum oluşturabildiklerini buldular ki bu da erken doğan bebeklerin neden meme emmek için çok uğraştıklarını açıklamaya yardımcı olur: ağız kasları henüz yeterli vakumu oluşturacak güce sahip değildir.

Bu araştırma ayrıca süt verebilmek için meme başının acıtılarak ezilmesi veya deforme edilmesine de gerek olmadığını vurgulamaktadır. Eğer göğüs uçlarınız bebeğinizin ağzından deforme olmuş bir halde çıkıyorsa, bu büyük ihtimalle bebek meme ucunu iyice kavrayamıyor demektir ve bu durumda yapmanız gereken ya emzirirken meme ucunu farklı yerleştirmek veya bir emzirme uzmanına danışmaktır.