Tamamlayıcı Egzersizler ve Rahatlama Teknikleri

Tamamlayıcı egzersizler ve rahatlama teknikleri zindeliğinizi arttırarak bedeninizi ve zihninizi doğuma hazırlarken, hamileliğe bağlı rahatsızlıklarınızı azaltır.

Bu öneriler size bazı hamile kadınların faydalı bulduğu terapi ve teknikler konusunda kısa bilgiler sunar. Eğer bu tekniklerden her hangi biri konusunda daha da ilerlemek isterseniz nitelikli bir antrenör bulabilir, bir kursa katılabilir ya da konu üzerine yazılmış kitapları okuyabilirsiniz.

Aleksander Tekniği

Vücudun duruşunu eğiten ve geliştiren bu teknik 100 yıl önce Avustralyalı aktör F.Matthias Aleksander tarafından geliştirilmiştir. Stres, solunum bozuklukları, romatizma, sırt ağrısı ve sindirim bozukluklarını azaltmada başarıyla kullanılmaktadır.

Hamilelikte, Aleksander tekniği oturduğunuz, ayağa kalktığınız ve yattığınız zaman, duruşunuzda düzeltmeler yapmanız konusunda yardımcı olur; duruşunuz bozuk olduğunda sizi uyarır, ayrıca vücudunuzun ihtiyaçlarını anlamanızda yardım ederek doğum sancıları sırasında daha rahat etmeniz için neler yapabileceğinizi gösterir.

Tai Chi

Bu akıcı, rahat, hareketleri, bazen ‘meditasyon’ diye de adlandırılır. Bu disiplin, nefes alma tekniklerini, doğru dengeyi ve vücudun düzgün duruşunu içerir ve fiziksel ve ruhsal iyiliği arttırdığına inanılır. Uzman uygulayıcılar huzur, bütünlük ve sükunet hissini tecrübe ettiklerini söylemektedirler. Tai Chi yapan gruplar genellikle açık havayı tercih ederler – tüm dünyada parklarda alışkın olduğumuz görüntüler sergilerler.

Tai Chi çok yumuşaktır. Etkisi rahat ve yavaş hareketlere dayanır. Tai Chi çok az fiziksel efor gerektirdiğinden hamileliğin tüm devreleri ve tüm zindelik dereceleri için uygundur. Tai Chi’nin stresi ve endişeyi tedavi etmek için kullanımı, belki de hamilelik sırasındaki en büyük faydasıdır.

Tai Chi bir eğitmen yoluyla öğrenilebilir, başkalarını izlemek te yardımcı olabilir.

Meditasyon

Bir çok şekliyle meditasyon yogayla yakından ilintilidir ve iç huzuru getirir. En azından başlangıçta bir eğitmen edinmek temel teknikleri geliştirmenizde yardımcı olabilir. Nefes alıp verme tekniklerini, monoton bir sesle şarkı söylemeyi, bir sesi tekrarlamayı, mırıldanmayı veya özel bir objeye odaklanmayı kullanarak zihninizin dış dünyayla bağlantısını kesmeyi öğreneceksiniz.

En büyük faydayı sağlamak için her gün meditasyon yapabileceğiniz sessiz bir zaman koymaya özeneceksiniz.

Uygulayıcılar meditasyonun kendinizin ve başkalarının gereksinimlerine daha hassas yaklaşmayı geliştirmeye yardımcı olduğuna inanmaktadır. Ayrıca hamilelikte ve doğumda son derece yararı olabilecek kabullenici ve pozitif yaklaşımı geliştirdiğini iddia etmektedirler.

Akupressure

Bazı kadınlar hamilelik, doğum sancıları ve doğum sırasında akupunkturu yararlı bulmuşlardır. İğne fikrini caydırıcı bulanlar için ise acupressure hemen hemen aynı amaca hizmet eder. Geleneksel doğu tıbbında meridyen adı verilen özel noktalara iğne yerine parmakla basınç uygulayarak aynı sonuç elde edilebilir.

Acupressure, stresten sindirim şikayetlerine ve ağrıya kadar çok çeşitli problemleri iyileştirebilir. Acupressure yönteminin basit biçimini, örneğin baş ağrısını gidermek için şakaklarınızın, mide bulantısı ile mücadele etmede de bileklerinizin belirli noktalarına basınç uygulayarak kendi kendinize öğrenebilirsiniz.

Shiatsu

Bu çok eski Japon tedavi yöntemi acupressure yönteminin bir çok elementini içerir. Bu yöntemle, meridyenler yoluyla vücudun doğal enerji akışının uyarıldığı ve dolayısıyla da sağlıklı bir zihin ve vücut geliştirildiğine inanılır. Japonya’da Shiatsu’ya belirli hastalıkları ve bozuklukları iyileştiren, ayrıca genel sağlığı geliştirici ve önleyici bir teknik olduğundan saygı duyulur.

Shiatsu ile kendi kendinize tedaviyi öğrenebilmenize rağmen, ne yaptığınız konusunda şüpheye düşerseniz bir uzman tavsiyesine başvurmalısınız. Uygulamacılar hamilelik sırasında belirli bölgelere basınç uygulanmasına karşıdır. Tekniklerin çoğunluğu oldukça güvenlidir, ve hamileliğin bazı ağrılarıyla rahatsızlıklarını iyileştirmede yardımcıdır ve doğum sancılarına sağlıklı bir biçimde yaklaşmanıza yardım eder.

İmgeleme (Hayal Etme)

İmgeleme terapisi hayal gücünü kullanarak, pozitif zihin resimleriyle, negatif duygular, fiziksel durumlar ya da rahatsızlıklarla mücadele etmeyi hedefler. Rahatlama ile birleşik olarak imgeleme, sakin, algılayıcı ve stressiz bir duruma sebep olur.

Bazı kadınlar benzer bir tekniğin doğum ve anne-babalık için yardımcı olabileceğini düşünmektedir. Bazen doğum öncesi kurslar katılımcıları gözlerini kapatmaları ve doğum yapmakta olduklarını hayal etmelerini konusunda teşvik eder. Kendilerini efor sarf etmeden açılmış ve bebek doğarken de rahatlamış ve mutlu hayal ederler. Sonra kendilerini bebeği kucaklarına alırken, onu tanıyıp, severken hayal etmeleri istenir. Bu imgelemeler sırasında tecrübe ettiğiniz mutlu ve pozitif duygular, şüpheleri ve endişeleri keşfedip ileride sizi bekleyen zorluklar karşısında daha kendinizden emin olmanızı sağlayacaktır.