Tehlikeli ve Zararlı Maddeler

Nerede yaşarsanız veya ne yaparsanız yapın günlük yaşamınızda muhtemel zararlı maddelere maruz kalacaksınızdır. Ama bu tehlikeleri en aza indirgeyebilirsiniz.

Günümüzün gelişmiş dünyasında gebelik ve doğum tarihte hiç olmadığı kadar daha güvenli ve bebeklerin büyük çoğunluğu sağlıklı doğuyor. Yine de kimyasal maddeler ve diğer tehlikeler evinizde ve işyerinizde vardır ve özellikle gebelik planlıyorsunuz, bunlardan haberdar olmalısınız.

Evde

Bazı bölgelerde su yüksek oranda kirli maddeler içerir. Eğer eski bir evde yaşıyorsanız, suyunuzu test ettirmeye değer. Aynı zamanda içme suyu olarak filtre edilmiş su veya şişe suyu kullanın.

Birçok temizlik maddesi zehirli kimyasallar içerir. Evinizi temizlerken lastik eldiven kullanın böylece deriniz bu tür maddelerle temas etmez. Klorlu ürünleri amonyak içeren maddelerle asla karıştırmayın. Cila gibi ağır kokulu maddeleri sadece iyi havalandırılmış yerlerde kullanın.

Haşere ilaçları da muhtemel zehirli maddeler içerebilir. Haşere kontrolü için doğal metotlara başvurun. Eğer sürekli ilaçlanan bir tarım bölgesinin yanında yaşıyorsanız ilaçlama esnasında pencereleri kapatın, içeride kalın ve içme suyunuzu test ettirin.

Kediniz varsa ve hamile kalmayı planlıyorsanız, doktorunuza toxoplasmosise karşı bağışıklığınızı ölçmek amacıyla kan testi yaptırabilirsiniz. Bir çok kedi sahibi bu enfeksiyonu geçirmiştir, yani bağışıktırlar.

Kedi pisliği embriyoyu etkileyerek prematüre veya düşük ağırlıklı doğumla sonuçlanan ve zehirlenmeye sebep olan bir organizma içerir. Ayrıca bebekte humma, sarılık veya göz problemlerine sebep olabilir. Eğer hamileyseniz veya bir hamilelik planlıyorsanız kedi pisliğine veya temizleme kabına dokunmayın. Bir kediye dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın. Kedinin yemek yenilen yerlerden uzak durduğundan emin olun.

Eğer hamileyseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, reddetmek sağlığınızı tehlikeye atmaya yol açmayacaksa röntgen çektirmekten kaçının. Röntgen çektirirseniz de karnınıza kurşun kaplı koruyucu bir önlük takmak konusunda ısrarcı davranın. Radyasyon ölçü birimi ‘rad’dır. Embriyo ve bebekte ancak yüksek dozda radyasyon hasara yol açar (50 rad’dan yukarısı) bir çok modern teşhis aracı 5 rad’dan düşük bir doz verir.

İş Yerinde

Güç isteyen veya ağır kaldırma gerektiren işler düşük ve erken doğum riskini azda olsa arttırabilir.

Eğer kuru temizleme maddeleri veya fotoğraf veya baskı maddeleri gibi muhtemel zehirli maddelerle çalışıyorsanız güvenlik kurallarını gözden geçirmelisiniz. Eğer bu durumlardan herhangi birinin içerisindeyseniz, işyerinizle konuşun yasal olarak size alternatif bir pozisyon önermeliler.

Sağlık işçileri sterilizasyon, anestezi için kullanılan maddelere, bakımları altındaki kişilerin taşıdıkları enfeksiyonlara ve x- ışını makinesinden radyasyona maruz kalırlar. x- ışınlarıyla çalışan kadınlar, maruz kaldıkları ışının güvenlik sınırını aşmadığından emin olmak için günlük gözlem istemelidir.

Eğer küçük çocuklarla çalışıyorsanız, çocuk hastalıklarına karşı bağışıklığınızın olduğundan emin olmalısınız.

Eşler: İşyerinde Sizinle İlgili Riskler

Tehlikeli maddelerle yada kirliliğin çok olduğu bir bölgede çalışıyorsanız, sizin dölleme yeteneğiniz de etkilenebilir. Çalışmalar, çevresel yada işyerindeki kimyasal maddelerin ve aletlerin spermi etkilediğini göstermiştir. Bazı durumlarda, bu tehlikelerin, kısırlık, düşük, doğum hasarları ve ölü bebek doğumlarıyla bağlantısı olduğu düşünülmektedir.

İşlerinizi ve içinde bulunduğunuz durumu kendi isteğinizle değiştirmeniz pek olası olmasa da muhtemel hasarları en aza indirmeyi deneyebilirsiniz. Tüm güvenlik prosedürlerini uyguladığınızdan ve gerekli olan her zaman uygun koruyucu giysiler giydiğinizden emin olun.