Ultrason ile Bebeğinizi Görmek

Ultrason taraması size ve sizin bakımınıza dahil olan profesyonellere henüz doğmamış bebeğinizi rahminizdeyken görme fırsatı verir.

Ultrason, modern kadın doğum bakımındaki en yararlı araçlardan biridir. Doktorunuzun yada ebenizin, bebeğinizin normal büyüyüp büyümediğini görmesine, özellikle de bebeğinizir ölçüleriyle hamileliğinizin duğu haftada olması gereken tipik ölçüler arasında farklılıklar varsa bunu saptamayı sağlar. Ultrason doktorların bebeğin başlıca organlarını, omurilik de dahil, kemiklerini görmesine izin verir. Bu teknoloji; omurilikteki eksik şekillenme gibi bazı belirgin anormallikleri kontrol etmek için kullanılır. Ultrason aynı zamanda kaç bebek taşıdığınızı belirlemek amacıyla da kullanılabilir.

Plasentanın pozisyonu ve durumu ultrason sayesinde anlaşılabilir. Hamileliğin erken evrelerinde plasentanın ve bebeğin yerleşimlerini bilmek gereklidir (amniyosentez için plasentanın yeri önemlidir). Hamileliğin geç evrelerinde ultrason açıklanamayan kanamaların olası nedenlerini bulmak için yapılır. Bu en yaygın biçimde plasenta prematür şekilde (erken) ayrıldığında (abruptio placentae adıyla bilinen durum), yada rahimde aşağı bir yerdeyse ve bebeğin güvenli çıkışını engelleyebilecek durumdaysa meydana gelir.

Bebeğin doğumunu etkileyebildiğinden dolayı, hamileliğin geç dönemlerinde, ultrason taraması bebeğin rahimdeki pozisyonunu görüntülemek için kullanılabilir. Belirgin vakalarda, sezaryen gerekip gerekmediğini belirlemeye yarayabilir. 18-20. haftalar civarında tarihlerinizin teyit edilmesi, kaç fetus taşıdığınızın belirlenmesi ve anormalliklerin kontrolü için ultrason taraması önerilir. Hamileliğinizin sonuna doğru her hangi bir komplikasyon şüphesi olursa veya diyabet yada yüksek tansiyon gibi bir durumunuz olursa bebeğinizin büyümesini kontrol etmek amacıyla bir ultrason taraması daha yaptırmanız önerilebilir.

Ultrason ile embriyo ilk yedinci haftada erken teşhis edilebilir, ancak bebek büyüdükçe vücudunun bölümlerini tanımak kolaylaşır.

Ultrason Nasıl Çalışır?

Ultrason taraması, sidik torbanızı doldurmak amacıyla çok sıvı almanız söylenecek ve bu da rahatsızlık verecek olsa da acısızdır. (Dolu sidik torbası rahminizi yukarı doğru iter böylece teknisyen daha iyi bir görüntü elde eder).

Karnınıza biraz yağlandıran jel dökülür (bu soğuk hissettirecektir). Daha sonra teknisyen aleti karnınızda gezdirir. Alet bebekten yansıyan ses dalgalarını alır ve bunlar bir bilgisayar tarafından yorumlanır, resim formatına dönüştürülür ve sonra da ekrana yansıtılır. (Bazı makineler kan akışını izlemek için ses kullanır. Bu bebeğin sağlığı ile ilgili ek bilgi sağlayabilir.)

Sonuçları Yorumlamak

Ultrason görüntüsünü ekranda gördüğünüzde bebeğin şeklini tanımayabilirsiniz. Taramayı yapan teknisyen ne göründüğünü size açıklayabilir. Ona bebeğinizin vücudunun ana hatlarının, plasetanın ve başlıca organların nerede olduğunu size göstermesini isteyin. Olasılıkla bebeğinizin kalp atışını görerek ne tarafa doğnı yattığını açıkça ayırt edeceksinizdir.

Bilmek istiyorsanız, teknisyene bebeğinizin cinsiyetinin ne olduğunu görmenin mümkün olup olmadığını sorun. Bunu yapmak her zaman kolay değildir (bebeğin yatış pozisyonu cinsel organları kapatıyor olabilir) ve bebek, cinsel organları görünebilir halde bile yatıyor olsa görüntüyü yanlış yorumlamak mümkündür. Cinsiyetle ilgili bilginin doğru olamayabileceği konusunda uyarılacaksınızdır. Bebeğin cinsiyetini bilmek istemiyorsanız teknisyene bunu önceden söyleyin.

İlk ultrason taramasına eşinizin de sizinle birlikte gelebileceği bir zaman ayarlamaya çalışın, böylece bebeğinizi ilk defa görmenin harika anını paylaşabilirsiniz. Bazı hastaneler taranan görüntünün fotoğrafını sağlayabilir. Eğer bir tane isterseniz, sorun.

Risk Var mıdır?

Ultrason taraması 30 yıldır yaygın bir şekilde kullanılmaktadır ve bugün sanayileşmiş ülkelerdeki kadınların büyük bir çoğunluğu rutin taramadan geçmektedir.

Yaygın tıbbi görüş, ultrasonun hiçbir yan etki taşımadığı ve her hangi bir teorik riskin yanında faydalarının daha ağır bastığı yönündedir. Sadece problemler daha erken tespit edilmekle kalmaz, ayrıca anne baba adaylarının hamilelikteki en zevkli buldukları yön de ultrason taramasıdır.

Ultrason taramasının teorik riskleri ses dalgalarının fetal dokudaki etkileri üzerinde odaklanmaktadır. Bazı uzmanlar dalgaların basitçe sekerek bebeğe hiç zarar vermeyeceğini söyler. Diğerleri de hücrelerde hasara yol açan yanıklara veya gaz baloncuklarına neden olduğunu öne sürmektedir. Bu riskler sadece teoridedir. Ultrasonun güvenliğini test etmek için yapılan bir çok çalışma hiçbir zararlı etki bulamamıştır. Bu görüşün karşısındakiler ise bu testlerin gelişi güzel kontrol edilen denemeler olmadığını savunmuşlardır. 12 ve 20 yıldır takip eden çalışmalar sağlığa zararlı bir etki bulamamışlardır.

Ağırlıklı görüş, ultrasonun güvenli olduğu yolundadır, yani rahatlayın ve bebeğinizin görüntüsünün zevkine varın.