Vejeteryan ve Veganlar için Hamilelikte Beslenme

Eğer iyi besleniyorsanız, folik asit dışında vitamin ya da mineral takviyesine ihtiyaç duymamanız gerekir. Ancak, yediğiniz besin çeşidi kısıtlıysa -sağlık, din ya da kişisel tercihler nedeniyle- vücudunuzun ihtiyacı olan tüm besinleri aldığınızdan emin olmalısınız.

Vejeteryan

Genellikle et ya da balık yemediklerinden dolayı vejateryenlerin protein, demir, kalsiyum ve B12 vitaminlerinden yoksun kaldıklarına inanılır. Ancak gerçekte, bu besinler süt ürünlerinde mevcuttur ve baklagiller, kabuklu yemişler, tahıllar, hububat ürünleri, yer fistiği ezmesi ve soya besinlerinin (tofu ve tempeh gibi) tümü bu besinleri içerir.

Vegan

Tüm et, balık, yumurta ve süt ürünlerini içermeyen bir diyet beslenme eksikliklerine yol açabilir. Kahvaltıda yenilen tahıl ürünlerine bazen eklense de B12 vitamini sadece hayvansal ürünlerde bulunur. Satın aldığınız ürünlerin etiketlerini kontrol ederek takviye almayı düşünün.

D Vitamini süt ürünlerinde ve balık yağında bulunur. Güneş ışığına maruz kaldığında vücut tarafından da üretilir ancak karanlıkta, kuzey bölgelerinde yaşıyorsanız ya da fazla dışarı çıkmıyorsanız ayrıca D Vitamini takviyesine de ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kalsiyum birçok besinde bulunduğu halde çoğunlukla süt ürünlerinde konsantre haldedir. Yine, bir vitamin takviyesine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Glutensiz

Birçok tahıl çeşidine, özellikle buğdayda bulunan bir protein olan glütene karşı hassassanız, bir çok ekmek, makarna ve fırınlanmış ürünleri yememelisiniz. Baklagiller ve mercimek, patates ve kahverengi pirinç iyi birer alternatif karbonhidrat kaynağıdır.

Laktozsuz

Bazı insanlarda sütte bulunan bir karbonhidrat olan laktozun sindirimi zor olur. Bazıları yoğurt ve peynirdeki laktozu tolere edebilir ama süttekini değil. Eğer siz de böyleyseniz, yine de hazır bir kalsiyum kaynağınız var. Ancak hiçbir şekilde laktoz alamıyorsanız, ihtiyacınız olan kalsiyumu başka bir yerde bulmanız önemlidir: soya sütü, somon ya da sardalya gibi kemikli balıklar, brokkoli ya da Brüksel lahanası gibi yeşil sebzeler, kurutulmuş meyveler, susam, badem ve yer fıstığı.

Bazı mağazalarda laktozu düşürülmüş ve kalsiyum açısından zenginleştirilmiş süt satılır. Eğer yeterli kalsiyum aldığınızdan emin otamıyorsanız, doktorunuz bir takviye önerebilir.