Vücudunuz Nasıl Çalışır?

Bir kadının doğurgan olduğu yıllar süresince vücudu, hormonlarla kontrol edilen değişikliklerin etkisi altındadır.

Bir kadının vücudu daha kendisi doğmadan gebeliğe hazırlanmaya başlar. Doğumda bebeğin yumurtalıkları, çocuk sahibi olmasının mümkün olduğu yıllar boyunca serbest kalacak yumurtaları içerir. Ama yumurtalar ergenlik çağına kadar vücudunda hareketsiz kalır. Ergenlik çağının başlangıcında vücudu, göğüslerinin büyümesini, pelvisinin daralmasını, koltuk altı ve kasık bölgesinde tüylerin oluşmasını sağlayan hormonlar üretir. Bu değişiklerden yaklaşık 1 yıl sonra, 47 kg.’a ulaştığında ve vücudundaki yağlar toplam kilosunun %25’ini oluşturduğunda adet dönemi başlar.

Adet dönemi

Ay halinin başlangıcı bir kadının doğurgan yıllarının başlangıcına, menopoz ise adet dönemlerinin genellikle 45-55 yaş arası bitişine işaret eder.

Kadınların %95’inde adet dönemi ortalama 28 gün sürer ama doktorlar normal sürenin 22-35 gün arasında olmasını doğal bulurlar.

Ay halinin başlangıcında rahim zarı veya dölyatağı iç zarı incedir ve yumurtalıklar aktif değildir.

Daha sonra hipofiz bezi yumurtalıklara etki ederek birinde olan yumurtanın gelişmesini sağlayan uyarıcı hormonu serbest bırakır. Yumurtanın duvarları, döllenmiş bir yumurtanın yerleşmesi için gereken rahim iç zarının (endometrium) kalınlaşmasını sağlayan östrojen hormonunu salgılar. Ay halinin başlamasından yaklaşık 14 gün sonra (düzenli dönemin yarısında) yumurtalık olgun bir yumurtayı serbest bırakarak çatlar. Buna yumurtlama denir. Yumurta dölyatağı borusunun ucu tarafından tüp içine alınır.

Eğer yumurta döllenirse rahimin içine yerleşir eğer döllenmezse ölür ve rahim zarı ile ay hali döneminde kanama ile atılır. Kanama genellikle 3-5 günde bazende 7 günde biter. Dönem daha sonra tekrar başlar.

Peki ya eşiniz?

Bir erkek ileri ergenlikten itibaren sperm üretmeye başlar. Sperm üretimi hipofiz bezi tarafından salgılanan erbezlerinin ve seks hormonu testosteronun etkisinin sonucudur. Bu hormonlar dişi vücudundaki eşleri gibi periyodik olarak değil sürekli serbest kalır.

Üreme organları, testisler, Epididim ve meni kanalı ve penis bir kadının vücudundaki yumurtayı dölleyecek spermi üretir, saklar ve çıkarırlar.

Oluşan spermin tamamen olgunlaşması 100 gün alır. Bu dönem boyunca testislerde oluşan gerçek hücreler bölünür. Böylece kromozomların eşinin sadece yarısını oluştururlar. Spermler geliştikçe testisleri terk eder ve spermatik kanaldan epididime doğru hareket ederler.

Orada olgunlaşmaya devam ederler ve onları sonunda erkek üreme sistemine itecek kuyruğa doğru büyürler. Diğer büyüme ve olgunlaşma devresinden sonra, gelişimlerinin tamamlandığı meni kanalına geçerler.

Tamamen olgunlaştıklarında, spermler 0,05 mm uzunluğundadırlar. Geçiş sırasında spermler penisten serbest bırakılır. Eğer geçiş olmazsa, olgun spermler vücut tarafından tekrar emilir ve yenileri üretilir.

Her geçiş yaklaşık 300 milyon spermi yada 1 m. Menide 100 milyon spermi kapsar. Her ne kadar teoride bir yumurtayı döllemek için 1 sperme ihtiyaç olsa da 1 ml menide 20 milyon spermden az sperm sayımı olanların çocuk sahibi olmaları zordur.