Yediklerim Sütümün Tadını Değiştirir mi?

Sadece süt içmenin bir süre sonra sıkıcı bir hale geleceğini düşünebilirsiniz ama anne sütü, aslında bebeğin daha sonraki hayatındaki gıda tercihlerini bile etkileyebilecek bollukta, farklı lezzet kombinasyonları sunar. Bunun en bilinen örneklerinden biri havuçtur; yapılan bir araştırma, anneleri hamilelik sırasında veya emzirirken havuç suyu içen bebeklerin, havuç tadındaki tahıllı mamaları tercih ettiklerini bulmuştur.

Yapılan farklı bir çalışmada emziren annelere çörekotu, mentol, muz ve meyanköküne tadını veren bileşimleri içeren yenilebilir kapsülleri verildi. Her ne kadar bu farklı lezzetlerin anne sütünde belirmeleri farklı süreler aldıysa da, sonunda hepsi ortaya çıktı. Süt sadece bir saat sonra muz lezzetini alırken iki saat sonra da çörekotu ve meyankökü tatları hissedildi. Mentol de süte iki saat sonra geçti ve altı saat daha orada kaldı. Dört lezzetin hepsi de kapsüllerin alınmasından sekiz saat sonra yok oldu. Ama lezzetlerin süte nasıl karıştığı kadından kadına farklılıklar sergiledi. Danimarka’daki Kopenhag Üniversitesinden araştırmayı yöneten Helene Hausner, “Eğer yediğiniz bir şeyin bebeğinizin nazik damağını rahatsız edeceğini düşünüyorsanız, herhangi bir nahoş tadın sütten çıkması için sekiz saat yeterli bir süredir” diyor.

Hausner, aynı zamanda, farklı markaların mamalarının farklı lezzetleri olduğunu buldu; bu yüzden eğer bebeğiniz bir markanın mamasını beğenmiyorsa, başka bir markayı denemekte fayda vardır – zaten markası ne olursa olsun, mamalarındaki besin içeriği genellikle aynıdır.