Yemesi için Bebeğimi Zorlamalı mıyım?

Kendi başına beslenmenin en iyi tarafı yemek ve beslenme konularında tümüyle daha rahat bir yaklaşım olmasıdır. 702 anne ile yapılan bir araştırmada, kendi başına beslenme tarzını benimseyenler, kaşıkla besleme yapanlara göre bebeklerini yedirmek için daha az baskı hissettiklerini ve bebeklerinin kilosu hakkında daha az endişe duyduklarını söylemişlerdir. Aynı çalışma bebeklerin yeme tarzları ile kiloları arasında hiçbir bağlantı da gözlemlememiştir.

Bebeğinizi hangi şekilde beslemeyi seçerseniz seçin, rahat bir yaklaşım uygulamak önemlidir, çünkü yemek saatleri ile ilgili baskıcı bir tutum, bebek büyüdüğünde kilosu ve yeme alışkınlıkları üzerinde negatif bir etki yapabilir. Bir yaşından büyük çocuklarla yapılan çalışmalarda, yemek yemeleri için baskı uygulamanın çocuklarda seçiciliği, huysuzluk ve aşırı kilolu olma riskini arttırdığını ve bazı besinleri yasaklamanın da genellikle karşılarına fırsat çıktığında ondan aşırı miktarda yemelerine sebep olduğunu göstermiştir.

Her ne kadar üzerinde daha az araştırma yapılmış olsa da, küçük bebeklerin yemek yeme davranışlarının da anne-babalarının tavırlarından etkilendiği tahmin edilmektedir. Kilo almakta zorlanan altı aylık bebeklerle yapılan bir çalışmada, anneleri beslenme konusunda rahat davranan bebeklerin, anneleri bu konuda kontrolcü tavır uygulayanlara göre bir sonraki altı ay içinde önemli ölçüde kilo aldıkları bulunmuştur. Bu durumun tersi ise normalden daha yüksek kilolu altı aylık bebekler için geçerliydi. Bebeklerin, kendi hallerine bırakıldıklarında, er ya da geç bedenlerinin ihtiyaçlarına cevap verdikleri ve besin miktarlarını da ona göre ayarladıkları görülmektedir.