Yenidoğan Bebek Nasıl Giydirilmeli?

Yeni doğan bebeğiniz için giysi satın alırken 3 aylık ve daha büyük bebekler için olan giysileri seçin ki hemen küçülmesin. Genel olarak yumuşak rahat ve yıkanabilir giysiler seçin.Yatak giysileri sentetik elyaftan ya da içinde aleve dayanıklılık sağlayan kimyasallar olan pamukludan yapılmış aleve dayanıklı giysiler olsun. Kolaylıkla yutulabilen düğmelerden, boğulmasına yol açabilecek kurdelelerden ve bağcıklardan uzak durun. Bir yere takılıp bebeğin boğulmasına neden olabilecek büzgü iplerinden de uzak durun.

Günde birkaç kez giysilerini ya da en azından bezini değiştireceğiniz için, giysilerin basit ve kolay açılabilir giysiler olmasına dikkat edin. Önden çıtçıt ya da fermuarla açılabilen, kolları bol ve esnek kumaştan yapılmış giysileri tercih edin.

İlk birkaç hafta bebekler kundak battaniyesine sarılır. Bu onları hem sıcak tutar, hem de vücutlarını saran bir şeyin olması kendilerini güvende hissetmelerini sağlar.

Havaya Göre Giydirme

Yeni anne baba olanlar bazen bebeklerini gereğinden fazla sıkı giydirirler. Kendiniz kaç kat giysiyle rahat ediyorsanız bebeğinizi de o kadar kat giysiyle giydirmeniz gerekir. Hava sıcak olmadığı sürece, fanila ve bezin üstüne pijama ya da gecelik giydirip kundak battaniyesine sarmak yeterlidir. Sıcak havalarda (24 derecenin üzeri) tek kat giydirmek uygundur ama klimalı ortamlarda ve cereyan varsa üstünü örtmekte de yarar vardır.

Bebeğinizin cildinin kolaylıkla güneşten yanabileceğini unutmayın. Bir süre dışarıda kalacaksanız, bebeğinizin cildini giysilerle ve başlıkla koruyun. Güneşe aşırı derecede maruz kalmaması için onu gölgede tutun. Bebeğiniz altı aylık olduktan sonra güneş kremi kullanabilirsiniz ama güneşten korumak için bir tek ona güvenmeyin. Bebekler kolay kolay terlemezler ama aşırı sıcaklayabilirler.