Yenidoğan Bebeklerde Cilt ve Tırnak Bakımı

Cilt Bakımı: Çoğu anne baba yeni doğmuş bebeklerinin cildinin pürüzsüz olmasını bekler. Ama çoğu zaman bebeğin cildinde kabartılar, doğum izleri ve bebek aknesi (milia) gibi yeni doğan bebeklere özgü lekeler görülür. İlk haftalarda küçük bebeklerin çoğunun cildi (özellikle el ve ayak derisi) kuru ve pul puldur. Eller ve ayakların hafif mor olması normaldir ve birkaç hafta devam edebilir. Pişikler de olağandır.

Çoğu pişik ve cilt bozukluğu kolaylıkla tedavi edilebilir ya da kendiliğinden geçer. Bebeğinizin sivilceleri varsa, başının altına yumuşak ve temiz bir battaniye koyup günde bir kez bebek sabunuyla yıkayın. Bebeğin cildi kuru ve pul pulsa, sıradan bir kokusuz losyon kullanın.

Tırnak Bakımı: Bebeğinizin tırnakları yumuşak ama keskindir. Yeni doğmuş bir bebek rahatlıkla kendi yüzünü veya sizinkini tırmıklayabilir. Yüzünü kazara tırmalamasın diye doğduktan kısa bir süre sonra tırnaklarını kesmeniz gerekebilir. Daha sonra bunu haftada birkaç kez tekrarlamalısınız.

Tırnakları o kadar yumuşaktır ki bazen parmaklarınızla bile ucunu koparabilirsiniz. Meraklanmayın, tırnağın tamamını koparacak değilsiniz. Bebek makası ya da küçük bir makas da kullanabilirsiniz. İşte size tırnak kesmeyi, sizin ve bebeğiniz için kolaylaştıracak bazı ipuçları:

  • Tırnak kesme işini banyodan sonra yapın. Daha yumuşak olacaklarından, kesmeniz daha kolay olacaktır.
  • Bebeğinizin uyumasını bekleyin.
  • Bebeği başkası tutarken tırnağını kesin.
  • Tırnaklarını düz ve kısa kesin.