Yırtılmayı Önlemek için Yapabileceğim Başka Bir Şey Var mı?

Normal doğum yapan kadınların %85 kadarının bir dereceye kadar yırtılma yaşayacağı üzücü bir gerçektir. Yırtık, vajina ve labia etrafında oluşabilecek ve birkaç günde iyileşecek hafif bir zedelenmeden, vajina ve makat arasındaki tüm kasların parçalandığı dördüncü derece yırtık dehşetine kadar farklı seviyelerde olabilir. Neyse ki, dördüncü derece yırtıklar nispeten az görülür ve kadınların sadece %3 ila 4’ünü etkiler. Eğer bebek büyükse veya zor bir pozisyonda ise veya bebeği almak için forseps gerekiyorsa, yırtıklar, özellikle de, ilk kez doğum yapan annelerde sıkça görülürler.

Bu zararın sıkıntısını önlemek veya etkisini azaltmak için yapılabilecek herhangi bir şey var mıdır?

Cochrane Collaboration, yırtılma riskini azaltmak için zaman zaman ebelerin kullandığı, perineum masajı veya sıcak kompres yapmak, perineuma baskı uygulamak veya çıkış hızını yavaşlatmak için bebeğin başına elle müdahale etmek gibi değişik bazı teknikleri yakın bir zamanda inceledi.

Kadınların aktif şekilde ıkınarak ittiği doğumun ikinci evresinde, vajina ile makat arasındaki perineum bölgesine sıcak kompres uygulamanın en etkili yöntem olduğu görüldü. Bu, ciddi bir yırtık oluşma riskini düşürdü, acıyı hafifletmeye yardım etti ve idrar tutamama sorununu azalttı.

Suda doğurmanın da kadınların epizyotomi olma ihtimallerini düşürdüğü ama ciddi yırtılma riskini etkilemediği gözlemlendi. Buna rağmen, her ne kadar doğum sırasında yırtılma fikri sizi korkutsa da, bir yırtığın iyileşme süreci de tahmin ettiğiniz kadar zor değildir.